SRP1770C-1R0M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 48A 1.5 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRP1770C-1R0M PDF
Type Description
Series:SRP1770C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):48 A
Current - Saturation (Isat):68A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.5mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:24MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)