SCIH1040HC-1R2M
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2UH 18A 3.8 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCIH1040HC-1R2M PDF
Type Description
Series:SCIH1040HC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):18 A
Current - Saturation (Isat):25A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.453" L x 0.402" W (11.50mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)