MPI4015V2-2R2-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 78 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPI4015V2-2R2-R PDF
Type Description
Series:MPI40-V2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal Composite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):4.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):78mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard, 2 Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.171" W (4.06mm x 4.35mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)