LK21258R2M-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2UH 15MA 700 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LK21258R2M-T PDF
Type Description
Series:LK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:-
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):15 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):700mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant:26MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:4 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)