SBC4-682-111
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8MH 110MA 15 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SBC4-682-111 PDF
Type Description
Series:SBC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):110 mA
Current - Saturation (Isat):180mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)