MPXV1D0830L100
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 5.4A 61.7 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPXV1D0830L100 PDF
Type Description
Series:MPXV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal Composite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.4 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):61.7mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:12MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.341" L x 0.315" W (8.65mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)