SRN1060-101M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 1.7A 210MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRN1060-101M PDF
Type Description
Series:SRN1060
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):1.7A
Shielding:Semi-Shielded
DC Resistance (DCR):210mOhm Max
Q @ Freq:13 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)