EXL1V0605-1R0-R
Description
IND POWDER 1.00UH 18A
DataSheet
EXL1V0605-1R0-R PDF
Type Description
Series:EXL1V0605
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):20 A
Current - Saturation (Isat):18A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):4.52mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:50MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)