SRR7045-331M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 400MA 730MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRR7045-331M PDF
Type Description
Series:SRR7045
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):250mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):730mOhm Max
Q @ Freq:65 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)