L1007C101KPWST
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 55MA 2.1 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L1007C101KPWST PDF
Type Description
Series:L-PWS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):55 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1007 (2518 Metric)
Supplier Device Package:1007 (2518 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)