LTF4022T-6R8N-D
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 140 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LTF4022T-6R8N-D PDF
Type Description
Series:LTF4022-D
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):1.5 A
Current - Saturation (Isat):1.1A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):140mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AIRD-06-3R3M
AIRD-06-3R3M
FIXED IND 3.3UH 11.4A 5 MOHM TH
AIUR-03-1R5M
AIUR-03-1R5M
FIXED IND 1.5UH 3.3A 16 MOHM TH
1210R-273K
1210R-273K
FIXED IND 27UH 193MA 5 OHM SMD
LTF4022T-6R8N-D
LTF4022T-6R8N-D
FIXED IND 6.8UH 1.5A 140 MOHM
SiT3373AI-4B2-33NC222.750000T
SiT3373AI-4B2-33NC222.750000T
XTAL OSC VCXO 222.7500MHZ HCSL
SiT3372AC-4E2-28NB133.650000Y
SiT3372AC-4E2-28NB133.650000Y
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ HCSL