LPS3015-103MRC
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
SHIELDED POWER INDUCTORS 10H
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LPS3015-103MRC PDF
Type Description
Series:LPS3015
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):750 mA
Current - Saturation (Isat):730mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):440mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:48MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.116" L x 0.116" W (2.95mm x 2.95mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)