IHD1ER272L
Description
FIXED IND 2.7MH 210MA 5.8 OHM TH
DataSheet
IHD1ER272L PDF
Type Description
Series:IHD
Package:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.7 mH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):210 mA
Current - Saturation (Isat):140mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):5.8Ohm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.270" Dia x 0.700" L (6.85mm x 17.78mm)