S1210-271K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 270NH 800MA 300 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
S1210-271K PDF
Type Description
Series:S1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:270 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):300mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:290MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)