FP1008R1-R300-R
Description
FIXED IND 300NH 79A 0.17 MOHM
DataSheet
FP1008R1-R300-R PDF
Type Description
Series:FP1008
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:300 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):79 A
Current - Saturation (Isat):38A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):0.17mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)