AX97-308R2
Description
FIXED IND 8.2UH 5A 30 MOHM SMD
DataSheet
AX97-308R2 PDF
Type Description
Series:AX97
Package:Bulk
Material - Core:Ferrite
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):30mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):0.232" (5.90mm)