1210R-181G
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180NH 860MA 280 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1210R-181G PDF
Type Description
Series:1210R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:180 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):860 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):280mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:400MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)