LMCI1005-1N5ST
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5NH 300MA 100 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LMCI1005-1N5ST PDF
Type Description
Series:LMCI
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.5 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):100mOhm
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)