TYS80401R0N-10
Description
FIXED IND 1UH 6.3A 8 MOHM SMD
DataSheet
TYS80401R0N-10 PDF
Type Description
Series:TYS8040
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):6.3 A
Current - Saturation (Isat):9.85A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:89MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)