DR125-180-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18UH 3.81A 37.7 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DR125-180-R PDF
Type Description
Series:DR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:18 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.81 A
Current - Saturation (Isat):5.32A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):37.7mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)