MLK0603L1N8ST000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8NH 300MA 270 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLK0603L1N8ST000 PDF
Type Description
Series:MLK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Multilayer
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):300 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):270mOhm Max
Q @ Freq:6 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant:10GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)