ILSB0603ER6R8K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 15MA 1.7 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ILSB0603ER6R8K PDF
Type Description
Series:ILSB-0603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):15 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.7Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 4MHz
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:4 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)