SDR0302-1R0ML
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 2.1A 60 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SDR0302-1R0ML PDF
Type Description
Series:SDR0302
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):2.7A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):60mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:125MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)