SRN6045TA-680M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 1.1A 305 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRN6045TA-680M PDF
Type Description
Series:SRN6045TA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.1 A
Current - Saturation (Isat):1.6A
Shielding:Semi-Shielded
DC Resistance (DCR):305mOhm
Q @ Freq:15 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:10MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)