5022R-512G
Description
FIXED IND 5.1UH 1.04A 300 MOHM
DataSheet
5022R-512G PDF
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:5.1 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):1.04 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):300mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:65MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.84mm)