AIUR-05-101K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 590MA 230 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIUR-05-101K PDF
Type Description
Series:AIUR-05
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):590 mA
Current - Saturation (Isat):750mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):230mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:5.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)