P1167.153NL
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 66 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
P1167.153NL PDF
Type Description
Series:P1167NL
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):1.7A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):66mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)