HCM1A0805-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2.8A 55MOHM SMD
DataSheet
HCM1A0805-100-R PDF
Type Description
Series:HCM1A
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):55mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)