DC780-182L
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DC780-182L PDF
Type Description
Series:DC780
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):11.4 A
Current - Saturation (Isat):81A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.772" Dia (19.60mm)
Height - Seated (Max):0.831" (21.10mm)