MLF1608A1R5MTA00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 50MA 700 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLF1608A1R5MTA00 PDF
Type Description
Series:MLF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):700mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)