MPL-AY1050-4R7
Manufacturer
MPS (Monolithic Power Systems)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 11.5A 9.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPL-AY1050-4R7 PDF
Type Description
Series:MPL-AY
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:-
Current Rating (Amps):11.5 A
Current - Saturation (Isat):15A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):9.5mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)