5900-150-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 4.2A 25 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
5900-150-RC PDF
Type Description
Series:5900
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):4.2 A
Current - Saturation (Isat):6.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):25mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)