SDR1045-471K
Description
FIXED IND 470UH 520MA 2.25OHM SM
DataSheet
SDR1045-471K PDF
Type Description
Series:SDR1045
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):520 mA
Current - Saturation (Isat):580mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.25Ohm Max
Q @ Freq:12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:4.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.189" (4.80mm)