DRA73-331-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 391MA 1.85 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DRA73-331-R PDF
Type Description
Series:DRA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:330 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):391 mA
Current - Saturation (Isat):423mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.85Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):0.140" (3.55mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2727-03J
2727-03J
FIXED IND 15UH 360MA 1.5 OHM TH
FIXED IND 470NH 2.2A 95 MOHM SMD
744762256A
744762256A
FIXED IND 560NH 310MA 1.5 OHM
DRA73-331-R
DRA73-331-R
FIXED IND 330UH 391MA 1.85 OHM
STOP PIN FOR 56D SERIES
B127-002-D2H
B127-002-D2H
DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 SP
JIC-22035C/10
JIC-22035C/10
PROBE ANGL FLAT NYLON 7"