2200HT-101-H-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 5.3A 61 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
2200HT-101-H-RC PDF
Type Description
Series:2200HT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Iron Powder
Inductance:100 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):5.3 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):61mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.950" Dia (24.13mm)
Height - Seated (Max):0.550" (13.97mm)