SRU5028A-101Y
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 470MA 800MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRU5028A-101Y PDF
Type Description
Series:SRU5028A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):470 mA
Current - Saturation (Isat):420mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):800mOhm Max
Q @ Freq:15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)