VCHA042A-1R5MS6
Manufacturer
Delta Electronics
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 7.3A 15.4MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VCHA042A-1R5MS6 PDF
Type Description
Series:VCHA042A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):7.3 A
Current - Saturation (Isat):5.3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15.4mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)