ASPI-0704S-181M-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ASPI-0704S-181M-T PDF
Type Description
Series:ASPI-0704S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:180 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):420 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):980mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)