MHQ0603P18NHT000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18NH 180MA 1.7 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MHQ0603P18NHT000 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:18 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.7Ohm Max
Q @ Freq:16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:2.4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)