SDR1006-331KL
Description
FIXED IND 330UH 520MA 1.15OHM SM
DataSheet
SDR1006-331KL PDF
Type Description
Series:SDR1006
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):520 mA
Current - Saturation (Isat):850mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.15Ohm Max
Q @ Freq:12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)