MPI2510V2-1R0-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 52MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPI2510V2-1R0-R PDF
Type Description
Series:MPI25-V2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.1 A
Current - Saturation (Isat):4.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):52mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.041" (1.05mm)