RL855-101K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 810MA 520MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL855-101K-RC PDF
Type Description
Series:RL855
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):810 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):520mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:4.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)