UP1B-101-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 470MA 1.11 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP1B-101-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):470 mA
Current - Saturation (Isat):530mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.11Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)