VLS3012ET-150M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 740MA 516 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
VLS3012ET-150M-CA PDF
Type Description
Series:VLS-E-CA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):740 mA
Current - Saturation (Isat):550mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):516mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1812-392K
1812-392K
FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM