AH3740A-70K
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
0.07UH, 10%, 0.145MOHM, 124.0AMP
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AH3740A-70K PDF
Type Description
Series:AH3740
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:70 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):78 A
Current - Saturation (Isat):124A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.145mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:500 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.409" (10.40mm)