SRN2010-2R2M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 1.7A 170MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SRN2010-2R2M PDF
Type Description
Series:SRN2010
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.7 A
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Semi-Shielded
DC Resistance (DCR):170mOhm Max
Q @ Freq:14 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)