EST1040T221MDGA
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220UH 410MA 636 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
EST1040T221MDGA PDF
Type Description
Series:ES, T Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:220 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):410 mA
Current - Saturation (Isat):770mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):636mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:4.2MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)