MLG0402Q4N3HT000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.3NH 180MA 1.2 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLG0402Q4N3HT000 PDF
Type Description
Series:MLG-Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:4.3 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.22mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 47UH 60MA 7 OHM SMD