HK10058N2K-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2NH 380MA 280 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HK10058N2K-T PDF
Type Description
Series:HK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:8.2 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):380 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):280mOhm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:3.6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)