SDR1005-1R0ML
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SDR1005-1R0ML PDF
Type Description
Series:SDR1005
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):7.5 A
Current - Saturation (Isat):9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7mOhm Max
Q @ Freq:55 @ 2.6MHz
Frequency - Self Resonant:137MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)